Inovace svařovacích postupů na základě měření a analýz parametrů generovaných svarů ve výrobním programu INOS-SERVIS S.R.O.
Název projektu: Inovace svařovacích postupů na základě měření a analýz parametrů generovaných svarů ve výrobním programu INOS-SERVIS S.R.O.
Registrační číslo: CZ.01.01.01/05/23_009/0004209
Příjemce: INOS-SERVIS s.r.o.
Poskytovatel: Ministerstvo průmyslu a obchodu
Doba řešení: 5.4.2024 – 31.10.2024
Tento projekt je financován z Operační program Technologie a aplikace pro konkurenceschopnost, podprogram Inovační vouchery – výzva II. a je zaměřen na detailní měření parametrů svarů generovaných při ručním, automatizovaném a pokročilém HD pulzním svařování. Svary na vytvořených vzorcích budou analyzovány, interpretovány, verifikovány a komparovány, a to se zaměřením na svařování koutových svarů pro materiál S355 (ocel válcovanou za tepla). Na základě získaných dat budou následně provedeny analýzy výsledků s cílem kreování návrhu dalšího postupu pro vývoj prototypu robotického svařovacího pracoviště žadatele.
Projekt řeší problematiku svařovacích metod, postupů a jimi dosahovaných výsledků. Cílem projektu je vytvořit databázi výsledků testů svarů, přičemž budou testovány 3 vzorky zkušebních svarů (podle normované kvalifikační zkoušky zkušebního svaru EN 15614, jakost S355, tloušťka 10 mm), tj. pro 3 druhy svařování (ruční svařování, MAG automatizované svařování a automatizované svařování HD pulzní). Rozsah prací pro 1 vzorek zkušebního svaru bude představovat celkem 1x analýzu vstupního materiálu S355 za účelem zjištění jeho chemického složení, dále pak 15 dílčích zkoušek: 1x zkoušku makroleptem; 2x tahové zkoušky pevnostní; 2x ohybové zkoušky deformační; 9x rázové zkoušky ohybové; 1x zkoušky tvrdosti v řezu.
Díky realizaci projektu budou výsledky zkoušek provedených na všech vzorcích zkušebních svarů využity nejen k optimalizacím svařovacího procesu, ale i k vhodnému výběru svařovací metody, a to za účelem snížení zmetkovitosti generovaných svarů. Stejně budou využity také všechny další dosažené výstupy.
Dokončení projektu je předpokládáno do konce listopadu roku 2024.